Merdivenköy Mah. Dikyol Sok. No:2 Business İstanbul, B Blok, Kat:18 İç Kapı No: 179 Kadıköy / İstanbul
tr

Ansys Fluent Akış Analizi

22.01.2020
5.507

Uygulamalı mühendislik modellemesi alt başlığında değerlendirilen Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yâda İngilizce’deki karşılığı olana ‘Computational Fluid Dynamics(CFD)’ mühendislerin akış problemlerini çözmede kullandıkları nümerik yöntemdir. CFD alanında birçok yazılım geliştirilmiştir. CFD Analizi konusunda en önemli yazılım Ansys Fluent’dir. Akış analizleri konusunda amiral gemisi olan Ansys Fluent akademik çalışmalarla sürekli olarak doğruluğu ıspatlanmış ve geliştirilmekte olan yazılımdır. Ansys fluent akış analizi ve ansys fluent hava akış analizi konusunda profesyonel hizmet almak için irtibat kurun.

Ansys fluent akış analizi, ansys hava akış analizi ve akış analizi hizmeti Marsis İnovasyon tarafından sağlanmaktadır. Fluent yazılımı ve akış analizlerinde uzman ekibimiz ile bütün akış alanlarında analiz hizmeti  bulunmaktadır.
Ansys Fluent Akış Analizi

Ansys Fluent Akış Analizi Kapsamı Nedir?

Ansys Fluent yazılımı akış, türbülans, ısı transferi ve endüstriyel uygulamalardaki modelleme yeteneğine ihtiyacı olan fiziksel modellemelerde kullanılan bir yazılımdır. Bu amaçla oluşturulmuş modeller, matematiksel dereceleri, çözüm yöntemleri ve katsayılar bulunmaktadır. Akış modellemesi zor ve yüksek teori bilgisi isteyen bir alandır. Akış analizleri ile ürünlerinizin geliştirilme süreçlerinde simülasyonları yapılarak ürün geliştirme süreçleri kısalmakta ve etkili bir geliştirme süreci yürütmektesiniz. Yapısal çalışmalar ileri mühendislik bilgisi gerektiren ve yüksek kapasiteli bilgisayarlar gerektiren uygulamalardır. Ansys fluent akış analizi ile hava akış analizi yapabilirsiniz. Ürün geliştirme nedir.

Ansys Hava Akış Analizi Nasıl Yapılır?

Ansys Fluent veya CFX yazılımı kullanılarak ansys hava akış analizi gerçekleştirilebilir. Hava akış analizinde ilk olarak ürünün 3d modeli hazırlanır. Sonrasında hazırlanan modeldeki hatalar, eksiklikler, keskin kenarlar, radyüsler ve benzeri durumlar incelenerek hatalar düzeltilir ve geometri iyileştirilir. İyileştirme sonrası 3d model Ansys Meshing yazılımına transfer edilir ve mesh atma işlemi gerçekleştirilir. Mesh atma işleminde kalite çok önemlidir. Yüksek kalitede mesh atmak için zaman ve emek harcamanız gerekmektedir. Mesh işlemi sonrası Ansys Fluent veya CFX’e geçerek sınır şartları, malzemeler, kontaklar, ve diğer çözüm ayarları yapılır. Zamana bağlı veya zamandan bağımsız statik analiz işlemide gerçekleştirilebilir. Gerekli ayarlar ve çözüm izleme ayarları yapıldıktan sonra çözüm işlemi gerçekleştirilir. Beklenilen yakınsama durumu sonrası analiz sonuçları raporlanarak sunum yapılır. Bu süreç hem teorik hemde yazılım bilgisi gerektiren, çok disiplinli çalışma istenen ve zaman alan bir süreçtir. Başarılı bir akış analizi için bu durumların yanında yüksek kapasiteli bir bilgisayarda gereklidir.

Ansys Fluent Yazılımı Nerelerde Kullanılır?

Fluent yazılımı akış analizi yapan bir yazılımdır. Ansys fluent akış analizi ile, farklı faz seviyelerinde analiz yapma yeteneği olan yazılın ile uçak kanadındaki hava akışından, endüstriyel fırınlardaki yanmaya kadar, kabarcık platformlarından yağ alanlarına kadar, kan akışından hava akışına kadar, türbülans modellemeden ısı transferine kadar, buzdolabı simülasyonundan fan analizine kadar bir çok alanda başarılı olarak uygulanmış bir çözüm paketidir. Ansys CFD alanında lider cfd analiz yazılımıdır.

Fluent Teknik Özellikleri Nelerdir?

Fluent güçlü alt yapısı, kolay kullanım sunan arayüzü ve çözücüsü ile sıkıştırılamaz, orta sıkıştırılabilir ve yüksek sıkıştırılabilir (süpersonik ve hipersonik) akışlar için bir çözücüdür. Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) alanına yönelik bir yazılımdır. Yüksek kapasiteli çözüm üretme ve çözme yeteneğine sahip olan Ansys fluent akış analizi ile ürünleriniz daha yüksek doğrulukta ve çözümde sonuç alabilmektedir. Ansys Fluent kullanarak; kavitasyon, akışkan yapı etkileşimi, yüksek reolojik malzeme, HPC-Akışkanlar, multifaz akışlar, tepkime içeren akışlar ve yanma, şekil optimizasyonu, hava aracı donma simülasyonu, tek fazlı tepkime içermeyen akışlar, ısıl yönetim, torbomakineler, 5 kritik cfd uygulaması ve türbülans modelleme yapabilirsiniz.

Fluent Cfd Analiz Programının Yetenekleri Nelerdir?

Ansys Akış Analizi yazılımının bir çok yeteneği bulunmaktadır. Mühendislik çözümlerinde bazı yetenekler aşağıda verilmiştir;

  1. 2d düzlemsel, 2d eksenel simetrik, 2d döngülü eksenel simetrik ve 3 boyutlu akışların modellenmesi ve simülasyonu
  2. Rejim açısından sabit ve geçici rejim
  3. Hız rejimleri (düşük subsonik, transonik, süpersonik ve hipersonik)
  4. Türbülans modellemesi açısından laminer geçiş veya türblansı akış yeteneği
  5. Gaz-sıvı, gaz-katı ve sıvı-katı gibi akışkanlar mekaniği açısında serbest yüzey ve çok fazlı akış modelleri
  6. Farklı yanma modelleri
  7. Çeşitli malzeme modelleri veritabanı
  8. Akıştan kaynaklanan gürültü öngörme modeli
  9. Hareketli ve deforme olan ağ modelleri yeteneği Gibi birçok özellikleri mevcuttur.

Ansys Fluent Akış Analizi Yapma Metotları

Nümerik analiz yöntemlerinden olan CFD analiz uygulamaları Ansys CFD yazılımı ile mükemmel bir ivme yakalamıştır. Bir çok alanda analizler yapılmakta iken akış analizi sonuçları yapısal analiz modülüne aktarılarak hesaplamalara dahil edilebilmektedir. Akış hacminin oluşturulması ile başlayan süreç modelin kurulması ve çözüm işleminin başlatılmasına, sonrasında da detaylı rapor hazırlamaya kadar gitmektedir. Ansys fluent akış analizi için irtibat kurun.

Ansys Akış Analizi İçin Lisansları

Ansys akış analizleri konusunda iki farklı lisansı mevcuttur. Ansys CFD Enterprise ve Ansys CFD Premium‘dur. Ansys CFD Enterprise, dünyadaki en iyi cfd ürünlerini içinde barındıran bir lisans tipidir. Deneyimli mühendislerin ve analiz uzmanlarının çok geniş bir yelpazede her zaman hızlı ve yüksek doğrulukta sonuçlar almasını her hangi bir ödün vermeden sağlayan bir lisans tipidir. Ansys CFD Premium lisansı ise deneyimli mühendislere bir çok geniş yelpazede genel ve birden çok fizik içeren uygulamalarda tamamıyla doğrulanmış CFD sonuçları ile hızlı ilerleme sağlar. Endüstinin ihtiyaç duyduğu hassasiyette ve doğrulukça çözüm imkanı sağlar.

Ansys Fluent Akış Analizi Yapan Firmalar

Marsis İnovasyon kurumsal alt yapısı, analiz tecrübesi ve profesyonel ekibi ile Ansys Fluent Akış Analizleri konusunda destek sağlamaktadır. Hizmet ve teklif almak için lütfen irtibat kurunuz. Akış analizlerinizi TÜBİTAK ve KOSGEB gibi kurumlardan aldığınız projelerle de yapabilirsiniz. Yaptığınız projelerin ar-ge kısımlarını yürütmenizi ve çalışmaları yapmanızı sağlayan Ansys ile ürünlerinizi profesyonel seviyede geliştirebilir ve prototip üretimini düşürebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: