Merdivenköy Mah. Dikyol Sok. No:2 Business İstanbul, B Blok, Kat:18 İç Kapı No: 179 Kadıköy / İstanbul
tr

Bobin Nedir

23.02.2020
3.722

Bobin nedir, diğer adıyla indüktör iletken telin, genellikle bakır, sarılarak bobin şeklini alması ile oluşan bir devre elamanıdır. Manyetizma teorisine göre üzerinden akım geçen her bir iletken manyetik alan oluşturur. Bobinler manyetik alan oluşturmak üzere genellikle kullanılırlar. Üzerinden akım geçen iletken, sağ el kuralına göre, akım baş parmak yönünde olacak şekilde konumlandırılırsa parmaklar yönüde manyetik alan yönü, avu içi yönünde ise çekme kuvveti oluşturur. Makalede bobin nedir, bobin hesaplama, bobin sarma makinası, bobin sipir sayısı hesaplama, bobin makinesi, elektromıknatıs hesabı, elektromıknatıs hesaplama, elektromıknatıs çekme kuvveti hesabı, elektromıknatıs hesapları, elektromıknatıs hesaplamaları, elektromıknatıs gücü nasıl hesaplanır ve elektromıknatıs bobin hesabı nasıl yapılır konularında bilgi ve hizmet almak için bize ulaşın. Ürün geliştirme nedir.

bobin nedir, manyetik alan
Manyetik Alan

Bobin Kullanım Alanları, Bobin Nedir

Bobinler AC ve DC bobin olmak üzere temelde iki çeşitleri bulunmaktadır. Bobin nedir, çeşitleri; doğrultucularda şok bobini, transformotor, ısıtıcı, elektromıknatıs, osilatör, telekominikasyonda role, yüksek frekans devrelerinde olmak üzere bir çok alanda kullanılır. Bobin çeşitleri olarak yüksek endüktanslı şok bobini, güç kaynağı şok bobini, şilti ses frenkanslı şok bobini, toroid bobin, demir çekirdekli bobin, ayarlı hava nüveli bobin, ayarlı demir nüveli bobin, fayarlı ferrit nüveli bobin, sabit nüveli bobin olmak üzere çok çeşidi bulunmakta ve endüstride kullanılmaktadır.

bobin nedir, kullanım alanları
Bobin Kullanım Alanları

Bobin Sarma, Bobin Nedir

Bobin sarma önemli bir alandır. İstenilen ölçüde ve şekilde bobini sarma, düzenli olarak bir arada tutma ve ürüne yerleştirme önemlidir. Bu işlem için bir çok metot ve makine bulunmaktadır. B

Bobin Sarma Makinasi

Bobin sarma makinası yerine ilk zamanlarda elle manuel olarak sarılırken artık günümüzde tam otomatik bobin sarma makinesi imalatları yapılmaktadır. Marsis İnovasyon isteğiniz ve beklentinize göre, istenilen ölçülerde ve kalitede bobin sarma makinesi imalatı yapmaktadır. 3d baskı hizmeti almak için bize ulaşın.

bobin nedir, bobin sarma makinesi
Bobin Sarma Makinesi

Bobin Hesaplama

Bobinlerin sarım sayısı, tel çapı, bobin iç çapı, bobin diş çapı, omik direnci, genişliği yani bütün parametrelerinin hesaplanması önemlidir. Marsis İnovasyon, manyetik alan teorisinden başlayıp Ansys Maxwell gibi yazılımları kullanarak bobinlerinizi optimize etmekte ve istenilen çekme kuvveti gibi parametrelere dayanarak analitik ve nümerik hesaplamalar yapıp istenilen değerlerde, ısınmayan, yüksek verimli bobin hesabı yapmaktadır. Elektromıknatıs bobin hesapları için bize ulaşın. Bobin tel çapı, genişliği, iç çapı, dış çapı, spir sayısı ve diğer parametreleri hesaplanmaktadır. Bobin nedir ? Hizmet almak için bize ulaşın. +90 216 599 19 59

Bobin Arızası Nasıl Bulunur, Bobin Nedir

Bobinler telleri yüksek ısıya dayanıklı malzemelerle kaplanmıştır. Fakat sarım anında uygulanan aşırı kuvvet veya kullanım yerinde uygulanan aşırı akım sebei ile zaman zaman bobin arızası gerçekleşmektedir. Multimetre ile direnç ölçümü yapılarak bobin arızası tespit edilebilir. Çıkartılan bobin nedir yeniden bobin hesabı yapılarak sarım makinesinde sarılır, epoksi gibi izolasyon malzemeleri ile kaplanarak ürün kullanımına devam edilir.

Bobin Teli

Bobin teli istenilen iletken tipine ve kalitesine göre değişmektedir. Emaye bakır tel, emaye alüminyum teller istenilen kapmala kalitesine göre çeşitleri bulunmaktadır. AWG standardına göre 0.0251mm den 15 mm ye kadar çaplarda bobin telleri bulunmaktadır.

Bobin Hesapları İçin Bize Ulaşın

Bobin nedir, sarma hesapları, bobin sarma makinesi imalatı ve hesaplamalar için bize ulaşın. Tübitak, KOSGEB ve diğer devlet desteklerin kapsamında aldığınız projeler için hizmetleri de alabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: