Merdivenköy Mah. Dikyol Sok. No:2 Business İstanbul, B Blok, Kat:18 İç Kapı No: 179 Kadıköy / İstanbul
tr

CFD Analizi

Anasayfa » CFD Analizi

Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) akışkanların davranışlarını inceleyen bir disiplindir. CFD analizi teorisi her yıl gelişmekte ve sürekli olarak dünyanın birçok bölgesinde birçok bilimsel çalışma bu alanda yürütülmektedir. Doğruluk ve güvenilirlik açısından önemli noktalara gelinmiş ve birçok problem CFD analizleri ile öncesinde tespit edilmekte ve çözüm bulunmaktadır. Ansys yazılımının bu alanda bir çok ürün çeşidi bulunmakta ve MARSİS İnovasyon bu alanlarda hizmet sağlamaktadır.

CFD analizi yani hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) analizleri için MARSİS İnovasyon hizmetinizde. Ansys yazılımı ile ileri cfd analizleri

Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği Teorisi

Akışkanlar dinamiği, akışkan hareketini inceleyen bir bilim dalıdır. Burada yöntem olarak üç farklı yaklaşım bulunmaktadır; 1)Deneysel olarak, 2) Teorik olarak, 3) Nümerik olarak. Nümerik olarak kelimesinin açılımı aslında ‘Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD)’dir. Akışkanlar sürekli ortam olarak modellenmekte ve akışkanın sonsuz küçük bir bölgesi akışkan elemanı veya akışkan parçacığı olarak adlandırılmaktadır. Akışkanlar 1) Lagrange yöntemi ve 2) Euler Yöntemi olarak tanımlanmaktadır.

Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD Analizi) Nedir?

Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD), İngilizce ‘Computational Fluid Dynamics’ kelimelerinden oluşan bir kavramdır. Bilgisayar tabanlı bir mühendislik yöntemidir. Burada CFD analiz ile çok fazlı akışlar, newtonian veya newtonian olmayan akışlar, katı-sıvı etkileşim analizleri, ileri türbülans modelleri, dönen parçaların analizleri gibi bir çok uygulamada Ansys CFD analizleri doğru ve hızlı sonuç elde etmemizi sağlar ve bu durum ürün geliştirme süreçlerini kısaltır ve verimli hale getirir.

CFD Nerede Kullanılır?

CFD analizi özellikle deney yapılmasının güç ve zor olduğu durumlarda fiziksel olayları açıklamak için kullanılır. Ayrıca tam ölçekli benzetim dediğimiz full model yerine belirli ölçüde ölçeklendirilmiş ürünlerin analizinde kullanılır. Ayrıca yine tehlikeli olaylar, yani patlamalar, radyasyon ve kirlenmesi gibi durumların simülasyonunda kullanılır. Akışkan fiziği hakkında yeni kuramların geliştirilmesi için yapılan bilimsel çalışmalarda kullanılır. Makine, Enerji, Havacılık, Uzay, Malzeme ve diğer mühendislik alanlarında birçok alanında uygulama alanı bulmuş olan CFD Analiz, gelişmekte ve her geçen yıl farklı ve güçlü yazılımlar ile yoluna devam etmektedir.

CFD Analizi Prosedürü

CFD analiz prosedürü nümerik çözüm prosedürü ile aynıdır. İlk olarak yapının akışkan hacmi oluşturulur ve model üzerindeki hatalar ve eksiklikler giderilir. Sonrasında yapı sonlu elemanlara ayrılır ve sınır şartları ve kontak yüzeyleri belirlendikten sonra zamana bağlı veya steady-state çözüm alınarak sonuçlar incelenir ve raporlanır. Ürün geliştirme nedir.

Analizi Yapan Firmalar

MARSİS İnovasyon uzman ekibi, profesyonel danışmanları ve teknik altyapısı ile CFD analiz hizmeti sağlamaktadır. Hizmet almak için bizimle irtibata geçiniz. TÜBİTAK ve KOSGEB gibi kurumların sağladığı Ar-Ge projeleri için CFD analizi hizmeti alabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: