Merdivenköy Mah. Dikyol Sok. No:2 Business İstanbul, B Blok, Kat:18 İç Kapı No: 179 Kadıköy / İstanbul
tr

Sonlu Elemanlar Analizi Diş Hekimliği

24.02.2020
1.070

Gerek bilgisayar teknolojisi gerekse yazılım teknolojisinin gelişimine bağlı olarak nümerik analizler bütün disiplinlerde başarılı olarakt uygulanmaya başlanmıştır. Bu alanlardan birisi de sonlu elemanlar analizi diş hekimliği uygulamalarıdır. Sonlu elemanlar analizi uygulamaları ile alt çene, üst çene, dişler, fiksasyon sistemleri, plaklar, implantlar ve diğer uygulamalar için gerilme (stress), deformasyon (deformasyon), gerinim (strain) sonuçları elde edilebilir. Biyomekanik açıdan uygunluğunu denetlediğimiz sistemlerin gerçek çalışma koşullarına uygun simülasyonları Ansys yazılımı ile simüle edilebilir.

Tomoğrafi (CT) Datasından 3D Model Elde Edilmesi, Sonlu Elemanlar Analizi Diş Hekimliği

Tomografi datasından 3d modellerin elde edilmesi sonlu elemanlar analizi diş hekimliği uygulamasının ilk adımıdır. Doğu ve hassas çekilmiş olan CT üzerinden alınan DICOM formatındaki fotoğraflar Mimics yazılımı ile fotoğraflar kontrol edilir ve nokta bulutu datası olan STL uzantısı ile kaydedilir.

Sonlu elemanlar analizi diş hekimliği
Sonlu Elemanlar Analizi Diş Hekimliği

Sonrasında tersine mühendislik alanında nokta bulutu işleme yazılımları olan, örneği Geomagic, kullanılarak nokta bulutu temizleme ve düzeltme işlemi yapılır ve yüzey örme işlemi gerçekleştirilir. Diş hekimliği uygulamalarında iç kemik ve dış kemik için ayırım bu noktada yapılır. Yüzey modeli elde edilen yapı daha sonra Solidworks yazılımına aktarılarak katı model oluşturulur. Uygulanacak işleme göre plak, vida, implant, ek kemik vb işlemler için de modelleme yapılır ve üzerinde montajlanır. Ürün geliştirme nedir.

alt çene modeli, sonlu elemanlar analizi diş hekimliği
Alt çene 3d modeli
Alt çene 3d modeli, sonlu elemanlar analizi diş hekimliği
3d modeleme
sonlu elemanlar analizi diş hekimliği, çene modelleme
Çene üzerine fiksasyon sistemi uygulanması
sonlu elemanlar analizi diş hekimliği mesh işlemi
Mesh Atma

Dr. Öğretim Üyesi Selim HARTOMACIOĞLU tarafından bugüne kadar sonlu elemanlar analizi diş hekimliği uygulamaları yapılmıştır. Bu makalelere google akademikten ulaşabilirsiniz. Sonrasında Ansys yazılımına geçilerek yapısal analiz, dinamik analiz, yorulma analizi veya başka istenilen analizler gerçekleştirilir ve sonuçlar rapolanır. Uygulanan sistemlerin mukavemeti değerlendirilerek sonuçlandırılır.

sonlu elemanlar yöntemi diş hekimliği, sonlu elemanlar analizi diş hekimliği
sonlu elemanlar yönetim diş hekimliği

Sonlu Elemanlar Analizi Hizmeti

Marsis İnovasyon uzman ekibi ve teknik alt yapısı ile Diş Hekimliği alanında sonlu elemanlar analizi hizmeti Ansys yazılımı ile sağlamaktadır. Tomografiden nokta bulutu datasına, yüzey modelden katı modele, sonlu elemanlar analizi diş hekimliği kadar bütün süreçte hizmet sağlamaktadır. Sonuçları detaylı rapor hazırlayarak tarafınıza sunulmakta ve yorumlanmaktadır. Hizmet almak için +90 216 599 19 59

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: