Merdivenköy Mah. Dikyol Sok. No:2 Business İstanbul, B Blok, Kat:18 İç Kapı No: 179 Kadıköy / İstanbul
tr

Statik Analiz

Anasayfa » Statik Analiz

Ürün Geliştirme (Ür-Ge) sürecinde ilk konsept tasarım sonrası ürünün 3d modeli hazırlanır. Ürün prototipi üretilmeden önce çalışma koşullarına uygun olarak ürünün test edilmesi gerekiyor. Bu görevi simülasyon yazılımları almaktadır. Ansys nümerik simülasyon yazılımları arasında amiral gemisi niteliğindedir.

statik analiz firmaları

Ürünler çalışma koşullarında sürekli olarak kuvvetlere ve darbelere maruz kalırlar. Bu yükler süreklilikleri hallerinde yapılarda hasarlara neden olurlar. Bu bozulmaları önceden tespit etmek ve oluşacak hasarları öngörmek gerek zaman gerekse maliyet açısından önemli bir aşamadır. Burada analitik ve nümerik olarak hesaplamalar öne çıkmaktadır. Analitik hesaplamalar basit geometriler üzerinde etkili olsa da karmaşık geometrilerin hesaplanmasında yetersiz kaldığı gibi zorluk derecesi fazladır. Bu amaçla nümerik simülasyonlar önem kazanmaktadır.

Statik Analiz İçin Nümerik Simülasyonlar

Statik analiz durağan hale getirilmiş sistemin analizidir. Zamandan bağımsız analiz yapılmaktadır. Burada ilk aşamada ürün geometrisi hazırlanır, düzenlenir ve gerekli hataları giderilerek analiz işlemi için adım atılır. İlk olarak yapının malzeme modelleri oluşturulur. Sonrasında sonlu eleman ağı oluşturma dediğimiz MESH işlemi yapılır. Mesh işlemi sonrası yapı üzerinde yük ve sınır şartları uygulanarak çözüm adımları ve yöntemleri belirlenir. Ayrıca bu esnada analiz için hazırlanan modelde kontak (contact) durumları ve tipleri belirlenir ve uygulanır. Sonrasında analiz işlemi gerçekleştirilir ve sonuçlar raporlanır.

Statik Analiz Sonuçları Nasıl Yorumlanır ?

Elde edilen sonuçların yorumlanması uzmanlık isteyen bir süreçtir. Analitik hesaplamalarda olduğu gibi tek bir sonuç elde edilmez, bazen yüzey boyunca, bazen hacim, bazen kesit boyunca yayılan değerler elde edilir. Bu değerlerin yorumlanması anali çalışmasında önemli aşamadır. Genellikle kırılma kriterleri kullanılır. Von-Misses kriteri gibi yöntemler ile sonuçları anlamlandırmaya ve açıklamaya çalışırız.

Neden Statik Analiz Yaparız ?

Statik analiz ile elde ettiğimiz sonuçlar gerilmeden gerinime, yorulmadan deformasyona kadar gitmektedir. Genel olarak;

  1. Bir sistemin yâda alt komponentinin ne kadar yüke karşı koyabileceği
  2. Tasarımın ne kadar güvenli olduğu, yani emniyet katsayının belirlenmesi
  3. Optimal geometri ve malzeme özelliklerinin belirlenmesi
  4. Yapının ne kadar sehim yaptığının belirlenmesi
  5. Yapı üzerindeki minimum, maksimum ve eş değer gerilme değerlerinin, kayma gerilmesi ve diğer tür gerilmelerin elde edilmesi’dir

Ansys Kaynak Mukavemeti Analizi

Statik analizde önemli hususlardan birisi kaynak analizidir. Kaynak mukavemeti hesaplarında kullanmak üzere ansys kaynak mukavemeti analizi ne yönelik yazılımlar kullanılarak kaynak dikiş ölçüleri, kalitesi malzeme özellikleri optimize edilmektedir.

Statik Analiz Hizmeti Veren Firmalar

MARSİS inovasyon profesyonel ekibi ve teknik altyapısı ile ileri simülasyon yazılımları ile statik analiz hizmeti veren firmadır. Firma olarak 150’nin üzerinde analiz çalışması yapılmış ve halen firmaların Ür-Ge ve Ar-Ge süreçlerinde ürünlerinin statik analizleri için hizmet sağlamaktadır. Analiz hizmeti ve teklif almak için bizimle irtibat kurunuz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: