Merdivenköy Mah. Dikyol Sok. No:2 Business İstanbul, B Blok, Kat:18 İç Kapı No: 179 Kadıköy / İstanbul
tr

Termal Analiz

Anasayfa » Termal Analiz

Termal analizler ürün geliştirme sürecinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Isı enerjisinin ürün üzerindeki etkilerini incelemek üzere termal analiz simülasyonları gerçekleştirilir. Burada amaç oluşan sıcaklık dağılımları ve bu dağılımların etkilerinin incelenmişidir. Termal Analiz işlemi sonrası statik analiz / dinamik analiz kısmına geçilerek ısıl değişimin ürün üzerinde oluşturacağı hasarlar tespit edilmeye çalışılır.

ansys termal analiz yapan firmalar
Termal Analiz

Termal Analiz’de İşlem Basamakları Nelerdir?

Termal analiz normal bir sonlu elemanlar analizi prosedürüdür. İlk olarak geometri hazırlanır, var ise hatalar ve düzeltmeler yapılarak analiz modülüne geçiş yapılır. Analiz modülünde ilk olarak yapının malzeme modellerinin oluşturulması ve sonrasında sonlu elemanlar ağı dediğimiz mesh işlemi gerçekleştirilir. Optimal kalitede elde edilen mesh işlemi sonrası yük ve sınır şartları girilir. Burada termal değerler, ısı oluşumu, taşınım, iletim, ışınım değerleri gibi şartlar tanımlanır. Sonrasında çözüm işlemi yapılır ve sonuçlar raporlanır.

Termal Analiz Sonuçları Nasıl Yorumlanır

Termal Analiz sonuçları raporlanır ve değerlendirilir. Raporlama işleminde uzman kişinin görüşlerinin alınması sonuçların doğru okunması açısından önemlidir. Analiz işleminde girilen yük ve sınır şartlarına göre sonuçlar kontrol edilir. Gerekli durumlarda analitik çözümler ile de kıyaslanarak sonuçlar gözden geçirilir. Elde edilen sonuçlara göre detaylı rapor hazırlanarak müşteri kuruluşa iletilir. Çalışma sonuçları gerekli durumlarda deneysel olarak ta doğrulanabilir.

Termal Gerilme Nedir? Nasıl Bulunur?

Yapının üzerinde ısının meydana getirdiği en önemli değişim genleşmesidir. Isı ile doğru orantılı olarak parçanın boyutlarında değişimler görülür. Bu değişimler sınırlandığı zaman termal gerilme meydana gelir. Bu tür bir problemi çözmek için multidisiplin bir çözüm gerektirir. Yani ilk olarak termal analiz sonrasında ise zamana bağlı veya zamandan bağımsız analizler ekleyerek çalışma ilerletir. Sonuçlara göre tasarım revize edilerek nihai geometri elde edilmeye çalışılır.

Zamana Bağlı (Transient) ve Zamandan Bağımsız (Steady-State) Termal Analizi Nedir?

Termal analiz çalışmasında diğer nümerik simülasyonlarda olduğu gibi zamana bağlı ve zamandan bağımsız çözüm metotları bulunmaktadır. Özellikle sistemin termal denge sıcaklığı bulunacak ise Transient dediğimiz zamana bağlı çözümler önerilir. Termal denge süresi önemli değil ise steady-state çözüm tekniği ile süreç ilerletilir. Uzman görüşü alınarak simülasyonların gerçekleştirilmesi sonuçların güvenilirliği açısından önemlidir.

Termal Analiz Hizmeti Veren Firmalar

MARSİS İnovasyon uzman ekibi ve altyapısı ile termal analiz konusunda hizmet sağlamaktadır. Uzman danışmanlığında yürütülen analiz çalışmalarında firmanın problemini yüksek doğrulukta çözecek çalışmalar yapmakta ve detaylı raporlar hazırlayarak firmaya sunmaktadır. Hizmet almak için bizimle irtibata geçiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: