Merdivenköy Mah. Dikyol Sok. No:2 Business İstanbul, B Blok, Kat:18 İç Kapı No: 179 Kadıköy / İstanbul
tr

Yorulma Analizi

Anasayfa » Yorulma Analizi

Yorulma özellikle dinamik yük altında çalışan ürünlerin vazgeçilmez sonudur. Tekrarlayan yük altında meydana gelen gerilmeler oluşturacağı mikro çatlakların ilerlemesine neden olur. Kalan kesit oluşan gerilmeleri karşılayamaz hale gelince ise yorulma meydana gelir ve ürün hasar görür. Bu durum yükün dinamiklik durumuna bağlı olduğu gibi malzemenin de yorulma değerlerine bağlıdır. Ansys yazılımı güçlü yorulma analizi yapısına sahiptir.

Yorulma analizi, yorulma analizi nedir, yorulma analizi nasıl yapılır ve ansys yorulma analizi konularında hizmet almak, yorulma analizlerinizi yaptırmak ve rapor almak için irtibat kurun.
Yorulma Analizi

Yorulma ve Yorulma Direnci Nedir?

Her yapının ve malzemenin çalışma koşulları boyunca dinamik yüklere maruz kalır ve bu yükler altın belirli bir çalışma ömürleri oluşur. Değişken yani zamana bağlı değişen yüklemeler altında malzemelerin kesitlerinde azalma meydana gelir ve mukavemetleri azalır. İçyapısında meydana gelen değişimler çatlak oluşmasına ve ilerlemesine neden olur. İçyapısında meydana gelen bu değişime yorulma, malzemenin yorulmaya karşı gösterdiği dirence ise yorulma ömrü denilmektedir. Ürün geliştirme fikirden ticarileşmeye giden çok disiplinli bir süreçtir. Özellikle bilgisayarla bütünleşik ürün geliştirme son yıllarda daha da önemli hale gelmiş ve özellikle prototip sayısını azaltmada, harcanan ar-ge masraflarının düşürülmesinde ve etkili bir süreç işletilmesinde önemlidir.

Yorulma Analizleri İle Hangi Sonuçlar Elde Edilir?

Yorulma analizi tasarımda dikkat edilmesi gereken tasarım kriterlerinden birisidir. Özellikle ürünlerin katologlarının hazırlanmasında, sunuşlarında ve uluslararası pazarda satışlarında büyük avantajlar sağlamaktadır. Yorulma analizi ile;

  1. Dinamik yani değişken yük altındaki cisimlerin dayanımını
  2. Çalışma koşullarında ürünün maruz kalacağı yük ile yapının veya ürünün maksimum ömrünü
  3. Uygulanan yük ile malzemenin ömrü arasındaki ilişkiyi hesaplayıp önleyici tedbirler alınabilir.

Yorulma Analizinde Ne Tür Yaklaşımlar Vardır?

Yorulma analizinde iki temel yaklaşım bulunmamaktadır. Bunlar 1) Stress Life ve 2) Strain Life olmak üzere ikiye ayrılır. Özetle birinci yaklaşım gerilmeden ömre giden, diğeri yaklaşım ise gerinimden ömre giden bir yaklaşımdır. İki metodunda kullanım yeri ve tahmin oranları arasında avantaj dezavantajlar bulunmaktadır.

Yorulma Analizi Hizmeti

Yorulma analizi hizmetinde ilk adım olarak ürünün 3d modeli talep edilmektedir. Elde edilen 3d modele göre ilk olarak statik veya zamana bağlı (Transient) analiz çalışması yapılmaktadır. Bu yükleme altında yorulma analizine geçiş yapılıp, yorulma ömrü hesaplanmaktadır. Burada malzemenin stress life metodu ile analizi yapılacak ise gerilme/çevrim grafiği (S/N) elde edilmesi gerekir. Özellikle dinamik yük altında çalışan ürünlerin YORULMA ANALİZİ yapılarak detaylı incelenmesi elzemdir.

Yorulma Analizi Yapan Firmalar

Marsis İnovasyon uzman ekibi ve teknik altyapısı ile fatigue analizi hizmeti vermektedir. Hizmetlerimiz ve teklif almak için bizimle irtibata geçiniz. Tübitak ve Kosgeb gibi ar-ge projeleriniz kapsamında hizmet alabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: